web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Nie je zlato ako zlato

Autor: admin - dec• 14•2023

Vždy keď sa v spoločnosti „niečo deje“, začnú ľudia uvažovať nad svojím majetkom. Jedna skupina, ako ho ochrániť a druhá, ako ho rozmnožiť. Obe skupiny skúšajú investovať do niečoho, čo im zabezpečí ochranu alebo po čase aj rozmnoženie majetku. Môže byť tým niečím zlato?

Do čoho investovať, to záleží zväčša od skúseností. A skúsenosť je vlastne minulosť. Môže nám ukázať, čo sa oplatilo v minulých časoch, ale ako to bude v budúcnosti, vie to niekto garantovať? Takže niekto verí bytom na prenájom, niekto investuje do poľnohospodárskej pôdy, ďalší do akcií alebo obligácií. Hádam nikto už nechce držať peniaze na účtoch v banke, zato sa stále častejšie hovorí o drahých kovoch. Na rozdiel od pozemkov, ktoré nemôžete previezť do zahraničia, je zlato veľmi flexibilné. Takže do čoho investovať záleží možno aj toho, ako uvažujete o svojom budúcom živote a kde ho plánujete prežiť.

Keď som si zisťoval detaily o trhu so zlatom, zistil som zaujímavú skutočnosť. Žiadna česká mincovňa investičné zlato vo forme zlatých tehál nevyrába. Medzi producentov svetovo uznávaných zlatých tehličiek nepatrí ani žiadna slovenská mincovňa. Na trhu je pomerne úzka ponuka zlatých odliatkov prevážne švajčiarskych rafinérií. Prekvapujúco však je cena zlata veľmi rôznorodá. Navyše našinec zaplatí za rovnaký kus zlata viac, než Nemci alebo Rakušania.

Ak si chcem kúpiť odliatok rovnakej rýdzosti, rovnakej hmotnosti a od rovnakej rafinérie v rovnakej oblasti, nemala by byť jeho cena rovnaká u viacerých predajcov? No dobre, tak aspoň približne rovnaká? Preto som si dal prácu a overoval si, aká je cena u rôznych predajcov a vybral si toho svojho. Rozhodne nestačí sledovať cenu zlata na komoditnej burze.

Zlaté zliatky rôznej hmotnosti môžu byť zaujímavým spôsobom, ako diverzifikovať riziko straty hodnoty svojho majetku. Pôda môže priniesť potraviny alebo príjmy z prenájmu, akcie prípadné výnosy, ale aj stratu a zlato pre mňa predstavuje trvalú hodnotu do budúcnosti.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Môžete zanechať reakciu, alebo trackback vašej stránky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.