web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

SuperObchod

Autor: admin - jan• 02•2013

SuperObchod Nie len SuperFirma, kde je všetko na hlavu, ale existuje aj SuperObchod. Malý rodinný podnik, kde to vyzerá, že na hlavu je pár ľudí. Dala by sa podľa nich napísať príručka Manažmentu a marketingu s názvom: Ako sa to nerobí. Už by som na ich „metódy“ aj zabudol, keby dnes moja žena nenastúpila do práce po dlhotrvajúcej maródke.

Pre poriadok uveďme, že je to maloobchod, zriadený na základe zákona, kde je povolený výlučne pultový predaj a predajný personál musí mať splnené zákonom požadované podmienky, ostatné osoby po ukončení strednej školy môžu vykonávať len pomocné práce. A jediný človek, ktorý tie podmienky splnené má, je práve moja žena.

Dnes teda nastúpila do práce a konateľ hneď ráno ju informoval, že za predajným pultom nemá čo hľadať, v prípravovni tovaru nemá čo hľadať a doplňovanie tovaru do regálov tiež nie jej starosť. Že bude spracovávať doklady predaja na predajné potvrdenky pre ďalšie zúčtovanie.

No čo, aj to je práca, nehovoriac že vyžaduje celodenné sedenie a to je problém, zdravotný problém, pre ktorý musela moja pani absolvovať dlhodobé liečenie a takýto stav sa nedá vyliečiť, len stabilizovať. Zaujímavá ale bola odpoveď konateľa na jej otázku, ako sa tie doklady spracovávajú teraz: „Robte tak ako pred rokom“. Ja osobne neverím, že sa za tú dobu nič nezmenilo v metodických postupoch či usmerneniach jednotlivých odberateľov a platiteľov, ale nechajme tak. Príde mi divné, že si majiteľ firmy myslí, že pracovník po roku doma hneď prvý deň všetko vie a všetkému rozumie, najmä keď na nič nie sú písomné pokyny. Koniec koncov, je to konateľova firma, a ide o jeho peniaze, či nie? Aj keď na druhej strane, všetci konkurenti mali dnes, 2.januára, spracované doklady pre všetkých odberateľov, len v tejto firme sa dnes spracovávali doklady zo 17. decembra… Zrejme im naozaj nejde o peniaze, divné.

Skrátka celý deň sa niesol v tóne „robte ako viete, robte ako ste sa učili v škole“ alebo „robte aby bolo dobre“ ale nikto nepovedal, ako je to „dobre“. Je to prinajmenšom čudné, keď konateľ SuperObchodu na priamu otázku podriadenej, ako má spracovať ten-ktorý doklad a rozhodnutie je v kompetencii príslušne vzdelaného pracovníka (a tým konateľ zo zákona musí byť), lebo to zákon vyžaduje, odmietne túto odpoveď pracovníčke dať….

Dokonca kolegyňa, ktorú moja pani pred dvomi rokmi pri nástupe zaúčala, mala problém jej všetky požadované postupy vysvetliť, hoci nepriznala, že by majitelia jej zakázali sa s ňou rozprávať. No vo vzduchu to cítiť bolo.

Celé to smeruje k jednému. Aby moja žena dala výpoveď. Konatelia sa snažili ju prepustiť už pred jej ochorením, a to tak, že si počkali posledný pracovný deň v mesiaci na koniec pracovnej doby, nepustili ju k východu a nútili ju traja v kancelárii podpísať „Výpoveď dohodou“ k tomuto dňu. Keď odolávala a prevzala len „Výpoveď“ plnú formálnych a faktických chýb, museli túto výpoveď neskôr vziať späť.

Aby tých paradoxov nebolo málo, je to pracovníčka, ktorá má nie len jediná potrebné vzdelanie na predaj, ale aj spomedzi štyroch síl mala najvyšší počet predajov na jednotku času aj najvyššiu tržbu na jeden predaj. Týmto ľuďom asi naozaj nejde o peniaze. Len prečo sú potom takí hamižní, nenažraní, sebeckí? Doteraz z nich srší, že sú z chudobných pomerov, že ako veľmi chcú byť bohatí…

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.