web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Odvážny cieľ o počte používateľov Ubuntu sa nenaplnil

Autor: admin - jan• 25•2016

ubuntu-logo Mark Shuttleworth, šéf firmy Canonical, stojacej za vývojom operačného systému Ubuntu, vyslovil v roku 2011 odvážnu predpoveď. V máji na stretnutí vývojárov platformy v Budapešti uviedol: „Našim cieľom je v nasledujúcich štyroch rokoch dosiahnuť hranicu 200 miliónov používateľov Ubuntu. Nehráme hru pre srdcia a hlavy vývojárov – hráme hru pre srdcia a hlavy celého sveta. Aby sme tento cieľ dosiahli, budeme musieť hrať podľa nových pravidiel.“ A hoci je Ubuntu stále populárnejšie ako operačný systém aj pre desktopy, ciele zakladateľa nesplnil.

Mnoho ľudí si myslí, že Windows je jediný operačný systém pre notebooky a osobné počítače. Všade je agresívna reklama Microsoftu na Windowsy. Najskôr do nás hustili osmičku, teraz sa o inom nehovorí, ako o Windows 10. Keď pred rovnakými ľudmi spomeniete slovo „Linux“, myslia si, že sa jedná o starý systém s čiernou obrazovkou, určený len pre expertov a hackerov. Že linux nieje vhodný pre bežných užívateľov.

Popravde patrilo by sa uviesť, že linux nie je program, nie je operačný systém, že je to skôr „rodina“ rôznych programov. A konečnú podobu tomu, čo zvykneme nazývať „operačný systém“ dáva distribútor tým, že z jednotlivých modulov zostaví kompletný balík, vo svete linuxu nazývaný „distribúcia“. Rovnako aj Windows nie je jeden program, je to skupina programov, ktoré spolu spolupracujú a ako celok vytvárajú dojem o počítači, s ktorým pracujeme. Rovnako je na tom teda aj linux, či správnejšie jeho distribúcie.

ubuntu-wallpaper

V minulosti veľkú službu na ceste z počítačov expertov do počítačov laikov a bežných užívateľov počítačov spravila linuxová distribúcia Mandrake a neskôr Mandriva. Hoci som už predtým skúšal Suse, potom Fedora či Knoppix distribúcie, na Mandrake 9 spomínam rád, na PC s Mandrake som učil deti pracovať s PC a internetom a ani netušili, že nemajú Windows, tak ako ich spolužiaci na iných školách.

S veľkým elánom sa do popularizácie Linuxu ako operačného systému pre stolné počítače a notebooky pustila spoločnosť Canonical a ich prostriedkom bol Ubuntu a jeho deriváty Kubuntu a iné _buntu. Rád som používal staršie verzie s prostredím (pre používateľov Windows: pracovnou plochou a doplnkami) Gnome 2. Keď Canonical opustil Gnome 2, ja som zablokoval aktualizácie systému a vydržal som s tým asi dva roky.

V rámci popularizácie medzi čo najširšie vrstvy ľudí začali v Ubuntu používať pracovné prostredie Unity. Možno pre úplných nováčikov to bolo prínosné. Nemusíte poznať názov programu, len napíšete, čo by ste chceli s PC robiť a on vám doporučí vhodný program. Pre skúsených používateľov neprijateľný postup. Viem presne, čo chcem robiť, viem presne, ako to chcem robiť a viem presne, ktorý program na to chcem použiť. A namiesto písania jeho názvu si chcem kliknúť na jeho názov v zozname. Ten však na ploche chýbal. A tak sa množili sťažnosti mnohých skúsených používateľov linuxu a Ubuntu zvlášť, že v Canonical v rámci „boja“ za zvýšenie trhového podielu Ubuntu celý Ubuntu zmršili. Mnoho ľudí od Ubuntu odišlo k inej distribúcii, mnoho ľudí si nainštalovalo svoje desktopové prostredie. Tak isto aj na mojich strojoch s Ubuntu na mňa pri štarte systému mrká Mate 😉

Výsledky poznáme. Hoci Canonical spravil veľa pre popularizáciu Ubuntu ako bezplatného a dobrého operačného systému pre laických používateľov počítačov, nasadením Unity rozdrobil Ubuntu komunitu a mnohých priamo odradil od inštalácie Ubuntu na svoje počítače. Na druhej strane veľa pre rozširovanie linuxu robí priamo Microsoft. Sledovanie užívateľa na Windows 10, ukladanie jeho súborov na vzdialené servery a niekedy priam nemožnosť pracovať na svojom systéme bez internetu a spojenia na autorizačné servery a úložisko súborov čoraz viacej ľudí motivuje vyskúšať si napríklad Ubuntu.

mouse-ubuntu

A povedzme si pravdu. Kto raz vyskúša Ubuntu, hoci na staršom stroji, sa už k Windows ťažko vráti. Rýchlosť, stabilita a bezpečnosť sú veľkým lákadlom. Microsoft síce dáva desiatku zadarmo alebo takmer zadarmo. Výmenou za to sú dáta o užívateľoch a ich správaní sa na internete. Ďakujem, neprosím. To si radšej zakaždým po inštalácii Ubuntu zopakujem procedúru s doinštalovaním Mate a môžem v pohode pracovať. A keď počítač s Ubuntu inštalujem niekomu zo známych, odpadá pre mňa akýkoľvek servis, aký som doteraz musel absolvovať s Windows. Ubuntu skrátka ide.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.