web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Odblokovanie mobilov bude v USA ilegálne

Autor: admin - feb• 06•2013

Odblokovanie mobilov bude v USA ilegálne Zdá sa vám to ako vtip? Od konca januára 2013 to vtipom určite nie je. Minimálne v bašte demokracie a slobody, v Spojených štátoch amerických. Takže už nieje len zakázané urobiť si súkromnú kópiu svojho majetku, hudobného CD alebo DVD s filmom, už nemôžete odblokovať ani svoj súkromný mobil a použiť ho v sieti ľubovoľného operátora.

Všetko je to podľa platného zákona na ochranu autorských práv Digital Millennium Copyright Act (DMCA) a rozhodla o tom Kongresová knižnica, ktorá je vedeckovýskumným strediskom Kongresu Spojených štátov a zároveň určuje výnimky zo zákona.

Blokovanie mobilov len na svoju sieť využívajú mobilní operátori preto, aby ste nemohli počas viazanosti ľubovoľne zmeniť operátora. A prečo by človek chcel meniť operátora? Zrejme preto, že iný operátor, ako ten pôvodne vybratý, vám dá lepšiu ponuku. Či už lepšiu cenu, viacej minút či inak výhodnejší volací program. Inými slovami, blokovanie mobilu je vlastne vynucovanie si vašej vernosti aj napriek poskytovaniu nevýhodnej služby. Iste, každý sa pre operátora a jeho službu rozhoduje slobodne, ale v priebehu viazanosti, čo môže byť rok, poldruha lebo aj dva roky, sa môže všeličo zmeniť.

Operátori využívajú počas viazanosti aj inštitút zmluvnej pokuty. Pokiaľ sa rozhodnete zrušiť svoj program pred koncom viazanosti, zaplatíte mastnú pokutu. Takže mnohí ľudia, ktorí si povedali, že radšej budú platiť každý mesiac poplatok za službu, ktorú nevyužívajú, ale mobil si odblokujú a prejdú k inému operátorovi, ušetrili pri výhodnej ponuke nového operátora viac, ako boli poplatky za posledné nevyužívané mesiace u starého operátora.

Ilegálnosť odblokovania sa týka v USA mobilov, ktoré boli u operátora zakúpené ako „dotované“. Hoci všetci vieme, že najmä u nás „dotovaný“ mobil zaplatíme vo zvýšenej cene volacieho programu počas doby viazanosti. Napríklad aj za služby v rámci neobmedzeného paušálu, ktoré nikdy nevyužijeme, ale „môžeme“. Preto ja preferujem zakúpenie mobilu u nezávislého predajcu a výber programu u operátora tak, aby som skutočne využil to, čo potrebujem a neplatil to, čo nepotrebujem., Za dva roky takto ušetríte desiatky eur. A čo je doma, to sa počíta, že 😉

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.