web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Výpočet cesťáku za auto

Autor: admin - Sep• 24•2013

Keď používate svoj súkromné auto v práci na služobné cesty alebo ak si ako živnostník či podnikateľ účtujete použitie súkromného auta na podnikateľské cesty, potrebujete vedieť správne vypočítať cestovné náhrady. Teda koľko peňazí si vypýtať z pokladne za služobnú cestu svojím autom.

Celková suma “cesťáku”, ak nerátame diéty a vreckové, za použitie osobného auta na služobné účely je závislá od vzdialenosti, ktorú autom prejdeme, od aktuálnej ceny paliva, normovanej spotreby paliva a takzvaných paušálnych náhrad. Pre jednoduchosť vám ponúkam kalkulačku na výpočet náhrady za použitie súkromného motorového vozidla.

Cenu paliva je najlepšie dokladovať pokladničným dokladom z čerpacej stanice, nemusíte tankovať veľa, len aby bolo jasné druh paliva a jednotková cena. Doklad vám nikto nepreplatí, za cestu dostanete peniaze po vyplnení a schválení “cesťáku”, správnejšie Vyúčtovanie služobnej cesty.

Spotreba paliva je uvedená v Technickom preukaze vozidla.

Paušálnu náhradu za vozidlo, akúsi amortizáciu auta aj spotrebného materiálu (pneumatiky, olej, servis…), stanovuje zákon č.283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. Od roku 2009 je to suma 0,183 EUR pre osobné cestné motorové vozidlá. A je jedno, či na služobnú cestu pocestujete fabiou alebo mercedesom triedy E. Takáto jedna suma mohla fungovať v roku 1985, kedy takmer všetci jazdili Škodou 120 v viac či menej podobnej výbave za takmer identickú cenu. Ale dnes? Kedy si môžete kúpiť nové auto na 6 tisíc eur aj za 60 tisíc eur.

Keď vedia poisťovne pri PZP určiť cenu poistky z objemu motora alebo výkonu motora, prečo to nevieme (alebo nechceme) urobiť pri cestovných náhradách?

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Môžete zanechať reakciu, alebo trackback vašej stránky.

Add Comment RegisterPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>