web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Likvidované vizitky

Autor: admin - júl• 02•2024

Čaká ma sťahovanie kancelárie. Zmenila sa hlavná náplň podnikania, zmenila sa technológia a z kancelárie sa stalo miesto pre povinný archív firemných dokumentov. Na to netreba platiť priestor v centre mesta. Tak som sa rozhodol presťahovať a súčasne urobiť poriadok.

K obchodným dokumentom predpisuje povinnú dobu archivácie zákon. Po rokoch takýto archív zaberá naozaj kopu miesta. Ale človek má vo zvyku odkladať aj menej dôležité písomnosti a kým ho „päta netlačí“, šanóny sa kopia. Pri ich náhodnej kontrole človek zistí, že niektoré, možno všetky, dlhé roky nepotreboval a už ani potrebovať nebude.

Sťahovanie kancelárie riešim vo vlastnej réžii, len nábytok nakoniec si nechám previesť sťahovacou firmou. Než som sa však pustil do nakladania do auta, dôkladne som si prezrel, čo vlastne v tých archivačných krabiciach mám a aby som nenavážal zbytočnosti, dôkladne som všetko prebral a nemilosrdne skartoval všetko, čo naozaj nepotrebujem. A že to boli stohy papiera!

V deväťdesiatych rokoch bolo moderné faxovanie, maily prišli na rad až neskôr. A hoci som pre príjem aj odosielanie mailov používal faxmodem a vyhradený PC s MS Exchange, ovládaný cez VNC a pre správu dokumentov a obchodných partnerov ďalší SW, honosne nazývaný Groupware SW, mnohé faxy som mal vytlačené a uložené v šanónoch, vrátane množstva cenových ponúk na vyžiadanie. V tom softvéry stačilo archivovať databázu a bolo upratané, ale papierové dokumenty zabrali dosť času. Ale nakoniec to ušetrilo veľa miesta. Čo sa dalo, skončilo v separovanom zbere, čo citlivejšie (GDPR), bolo šrotované bezpečným spôsobom. Prešlo to mojimi rukami posledný krát a v novej kancelárii už to nebude zaberať miesto na polici. Zredukoval som tak archív asi na 20% pôvodnej hmotnosti.

Nakoniec prišli na rad vizitky. Každú jednu som si pozrel, už len z nostalgie. Mnohí ľudia už nežijú, mnohé firmy zanikli. Na nietoré mená som si ani nespomenul, mnohé tváre som si vedel predstaviť dosť presne a pamätal som si aj niektoré obchodné prípady. Ale všetko je to už minulosť a dnes sa aj tak venujem už dlhé roky niečomu úplne inému.

A tak všetky vizitky skončili v recyklácii. Tu GDPR riešiť nemusím, lebo tie telefónne čísla už dávno nefungujú. A tak mi po všetkých tých rokoch neustáleho cestovania po Slovensku ostal prázdny vizitkár.

Ozaj, nekúpite veľmi zachovalý stolný vizitkár Rotacard? Lacno.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Môžete zanechať reakciu, alebo trackback vašej stránky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.