web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Čo si tí inšpektori dovoľujú?

Autor: admin - apr• 01•2013

„Komu dal pánboh úrad, tomu dal aj rozum,“ zaznelo neraz v klasických slovenských, či už sfilmovaných alebo dramatizovaných, poviedkach. A toho sa dnes zrejme držia aj novodobí úradníci, mysliac si, že nad nimi niet. Na Slovensku však stále platí, že vykladať zákony môže len Ústavný súd a nie nejaký úradníček s pokutovým bločkom v ruke pri návšteve malej predajne. Prečo malej? Lebo na veľké reťazce si netrúfnu, priposratí kontrolóri nie len Štátnej obchodnej inšpekcie.

Známemu pri kontrolnom nákupe pracovníčka ŠOI udelila pokutu za to, že v predajni chovateľských potrieb jej predal vodítko na psa a na bločku z registračnej pokladnice bol uvedený tovar „Pomôcka pre psa“.

Neviem o tom, že by existoval na Slovensku nejaký predpis, ktorý by prikazoval, že každý jeden druh tovaru musí mať svoj vlastný kód alebo PLU v registračnej pokladnici. Veď napríklad v novinovom stánku bežne kúpite časopis alebo noviny a na bločku je uvedené „Tlač“. Spolu s uvedením ceny bez PD a správnej sadzby DPH to stačí. Tak pre zákazníka, prípadne pre založenie bločku do účtovníctva, tak pre kontrolné orgány.

Nechcem teraz polemizovať o výhodnosti alebo nevýhodnosti detailnej evidencie každého druhu tovaru na osobitnej skladovej karte, bavíme sa tu o bločkoch z registračnej pokladnice. Najmä keď v jednoduchom účtovníctve je nákup zásob tovaru nákladovou položkou a z hľadiska účtovníctva nie je potrebné sa tým ďalej zaoberať.

Som presvedčený, že ak by majiteľ predajne všetky psie konzervy zahrnul pod jedno PLU s názvom „Krmivo pre psa“ a účtoval týmto PLU a uviedol hmotnosť, tak by to bolo nie len správne z hľadiska zákonov, súčasne platných, ale aj dobre pre zákazníka.

Neraz som sa stretol s tým, že úradník sa vyjadril: „Malo by to byť…“ a tak som sa ho vždy opýtal: „Malo by, alebo má? A ktorý predpis to hovorí?“ Horlivosť úradníka týmto zvyčajne pohasla, nakoľko nebol schopný vyargumentovať svoju požiadavku. A názor úradníka na čokoľvek nie je relevantný, zaujímavý je len obsah predpisu, nie to, ako si ho vysvetľuje úradník.

A aké sú vaše skúsenosti s neschopnými kontrolórmi a úradníkmi?

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.

One Comment

  1. Ako na úradníkov píše:

    Warning: Undefined array key 1 in /data/e/3/e322474f-a58f-4382-8ca8-2b50862baf07/osobnyblog.sk/web/wp-content/plugins/wp-useragent/wp-useragent-detect-os.php on line 668
    Firefox 19.0 Firefox 19.0 Ubuntu Ubuntu

    Je na to osvedčená metóda – ak máte pochybnosť o postupe úradníka, trvajte na tom, aby presne citoval zákon a dokázal pravdivosť svojho tvrdenia. A hlavne – ignorujte výroky typu – je zvykom, my to robíme takto a iné … proste ho zatlačte do kúta a nedovoľte, aby vás šikanoval.