web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Ukrajinec o Ukrajine, Kryme a Rusku

Autor: admin - apr• 14•2014

K napísaniu nasledujúcich riadkov ma vedú množiace sa otázky zo všetkých strán ohľadne diania na Ukrajine a obavy z možných dopadov.

Pretože som na Ukrajine žil prvých 17 rokov svojho života a z toho 7 na Kryme v mestečku Kerč, ktoré sa nachádza pri samých hraniciach s Ruskom, myslím, ze k tomu môžem povedať viac, nez experti v televízii, ktorí komentujú dianie na Ukrajine. Práve jeden taký program som videl minulý týždeň v Českej televízii. K realite pozvaný pán komentátor mal hodne ďaleko, lebo ja som na vlastnej koži zažil inú históriu, nez ktorú líčil on.

Na úvod ešte poviem, ze už dlhé roky nepestujem zaujatý vlastenecky vzťah ani k jednej krajine, inak by som tu v Česku 13 rokov nebol. Mojimi zdrojmi informáciu sú vlastné postrehy, zažité udalosti, odborná literatúra a tri rôzne média, statne ruské, nezávislé ukrajinské a europske. To by malo prispieť aspoň trochu k objektívnemu názoru.

Aby sme mohli robiť akúkoľvek prognózu, je treba najskôr zistiť prečo sa to vlastne deje. Preto pozrieme do histórie. Ešte za čias ZSSR mestečko Sevastopoľ na juhozápade Krymu hrali dôležitú strategickú úlohu pre námorné ozbrojené sily. Skrz Čierne more je tu prístup k Stredomoriu a teda aj juhu cele Európy. A ešte za čias ZSSR bola vybudovaná novodobá vojenská základňa pre námornej vojenskej jednotky.

Tak začína dlhý príspevok domorodca na tému súčasnej politickej situácie na východ od nás. Pokračovanie je na tomto odkaze.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.