web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Stará Jiráková

Autor: admin - jún• 18•2024

Často hovorím, že dedina, v ktorej trávim čas, mi pripomína bydlisko mojej starej mamy, kde som trávieval leto. Hoci som vo veľkej obci, chalupa je v bočnej slepej uličke, odľahlej od hlavnej cesty zákrutou a ostrým uhlom, takže zvuky a okolie pripomína tú malú dedinku o dvadsiatich chalupách. A nechýba v nej ani miestny kolorit, atrakcia. Stará Jiráková.

Starká bývala v starej gazdovskej chalupe, teda dvor bol obkolesený z troch strán murovanými stavbami, ktoré ho oddeľovali od susedov zo severu a z ulice, ktorá sa okolo chalupy otáčala, a od juhu bol vysoký latkový plot, na juhu bola malá ovocná a zeleninová záhrada a potom voľná príroda s výhľadom na druhú dedinu na kopci za údolím. Ticho a pohodu ale občas narúšala svojím typickým škrekľavým hlasom pani Jiráková, susedka cez ulicu na východe. Hoci od jej osoby nás oddeľovala murovaná stavba naša, ulica a ich murovaný dom, spoza toho všetkého ju bolo z ich dvora počuť nielen na našom dvore, ale celkom iste aj v iných domoch.

Možno by ani nevadilo počuť jej hlas, vadilo počuť jej slová. Taľafatky, hlúposti, zato hodinu v kuse, kým zase nezaliezla do kuchyne.

Rovnaký údel zažívam na svojej chalupe. Iba pletivom oddelený dvor a záhrada a v ňom jeho majiteľ, dlhoročný dôchodca, ktorý nezabúda pripomenúť, že je inžinier, mechanizátor, posledné roky podnikal v kultúre ako subdodávateľ a je dlhoročný ovocinár. Takže všetkému rozumie, všetko pozná, všetko vie najlepšie a ako správny katolík je povinný zvestovať svoje evangélia každému a vždy.

Poznáte český film Babovřesky? Občas sa tak cítim, ako v tom filme. Náš mudrák ráno vylezie z chalupy, svojím hlasným hovorom, ktorý počuje najmenej polovica ulice, zvestuje nejaké svoje múdro. Ak nie je na návšteve niektorá z dcér so zaťmi, nemá nijakú návštevu, tak aspoň ziape na svoju ženu v chalupe. A potom zase zalezie alebo aspoň stíchne na opačnom konci záhrady, pravda, ak s niekým netelefonuje.

V tom lepšom prípade. Lebo ak návštevu nejakú má, tak sa jeho príval múdractiev nezastaví až do večera. Alebo aspoň cez obed, kedy si ide pospať, aby zase vládal obšťastňovať svoje okolie tým jediným správnym názorom na všetko, aj bez znalostí faktov. Musí to byť ťažké, zastávať funkciu starostu, predsedu vlády, predsedu parlamentu, trénera národného mužstva v akomkoľvek športe a vedieť všetko zo všetkých najlepšie. Musí to byť náročné mať ten jediný správny názor a vedieť všetko obkecať, ergo mať výhovorku na každý problém.

Nádejám sa tým, že je o dosť starší a tak budem mať šancu užiť si tu pokoj a kľud trochu neskôr.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Môžete zanechať reakciu, alebo trackback vašej stránky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.