Niektorí ľudia sa rozčuľujú, že do nášho ľúbozvučného jazyka prenikajú anglikanizmy a spotvorené slová. Nečudo, keď mnoho našich firiem je len filiálkou nemeckých a amerických firiem a angličtina je bežný jazyk medzinárodného dorozumievania, či skôr prijímania pokynov. Len to smiešne pôsobí pri rozhovore v súkromí, mimo pracoviska.
Je každého osobnou vecou a jeho karmou, či sa chce podieľať na zotročovaní našej krajiny a ľudí a či mu ten judášsky groš za to stojí. Krátkozrakosť sa môže javiť milosrdná. Na krátky čas určite. Aj Diablov advokát sa mal super, chvíľu. Ale ľudia sú nepoučiteľní a najmä manažéri vedia nájsť na každý problém tri výhovorky, podľa toho, komu ju prezentujú.
A keď sa tak stretnú dvaja manažéri, otec (už bývalý manažér) a syn (súčasný potulný manažér) napríklad pri betónovaní schodíkov, môže to byť zábavné sledovať ich aj proti svojej vôli. Pretože cez húštinu kríkov ich nemusím vidieť, ako Pat a Mat budujú terasu, ale žiaľ počúvať ich musím.
A tak sa dozviem v odpovedi na starého otázku, že mladý dnes nemá kol, lebo kol bude mať zajtra. A tak dnes smelo môže pomáhať tatkovi vláčiť drevo aj betón. Pochybujem, že ma videli, ja viem byť v záhrade potichu. Môjho psa nezaujíma, čo mu hovoria cudzí ľudia. hoci ich pozoruje, lebo dáva pozor, aby neprekročili neprekročiteľnú hranicu. A že treba mať rešpekt už vedia všetci, ktorí sa ju pokúsili prekročiť 😉 Takže jediný, kto počuje, je ďalšia susedka, jednoduchá žena, ktorá netuší, čo je to „kol“ a pochybujem, že ju tento rozhovor zaujal a nebodaj u nej vzbudil rešpekt voči týmto vymakancom. Je to jednoduchá žena, ktorú nezaujímajú múdre reči iných, lebo si žije svoj život a iní ho nedokážu nijako ovplyvniť. Ani v dobrom ani v zlom.
Skrátený pracovný týždeň je už zavedený
V poslednom období sa dosť často spomína skrátenie všeobecnej pracovnej doby. Dosť často na to, aby sa tým bežní ľudia začali zaoberať. A tak sa raz hovorí o štvordňovom pracovnom dni, raz o päťdňovom ale s menej hodinami. A ľudia omieľajú, či pri štyroch dňoch zvýšená produktivita práce „zariadi“ urobenie všetkej práce alebo či menej hodín bude znamenať menšiu výplatu. A tieto debaty sa vedú najčastejšie v robotníckych profesiách počas mizerne zaplatených nadčasov.
A kým plebs „maká ako šrób“, manažéri si užívajú výrazne skrátený pracovný úväzok, šikovne kamuflovaný ako „HomeOffice“ teda práca z domu. Napríklad ako šalovanie a betónovanie schodov na terasu alebo zbieranie popadaných jabĺk alebo príprava nových záhonov pre mamku. Plat ide, roboši makajú a šéfinkovia si urobia svoje a občas si dajú s mobilom a notebookom nejaký ten kol. No nie je to kúl?
Pridaj komentár