web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Žvásty o dotáciách z EÚ

Autor: admin - sep• 03•2015

Občas zachytím v telke reklamu aj na eurofondy. Čo všetko za ne môžeme vybudovať, čo môžeme získať, ako nám zlepšia náš život a budúcnosť. To nás fakt považujú za sprostých? Fakt si myslíme, že nám Európska únia niečo dá?

Pri každej ceste, pri každej budove, na každej farme, penzióne alebo butiku s dovozovým tovarom, ktoré boli vybudované za prispenia eurofondov, je veľká tabuľa, ktorá upozorňuje, že EÚ prispela na túto stavbu. Orgány EÚ si takto robia reklamu, ktorú platíme my.

Každý normálny človek vie, že Európa ani Európska únia nemá svoje peniaze. Neprodukuje nič okrem stupídnych smerníc, nemá z čoho mať peniaze. Jedine z daní. Z príspevkov členských štátov do spoločného rozpočtu. A členské štáty na tieto príspevky majú z daní občanov a firiem (ak práve nemajú daňové prázdniny, však áno…). Takže ak EÚ niekde vytrubuje do sveta, že dakde prispela, tak to len láskavo dala občanom dane, ktoré od nich predtým vybrala. Nasilu, pod hrozbou väzenia, ak ich nezaplatia.

A ešte pri tom diktuje, ako a kedy budú použité.

Záujemca o príspevky a dotácie z EÚ musí vypracovať príslušnú dokumentáciu, tabuľky, rozpočty, projekt, najlepšie cez nejakú agentúru za peniaze, a po schválení projektu musí investovať časť svojich peňazí (alebo z úveru), aby mu po kontrole dokumentácie, realizácie a rozpočtu láskavo vyplatili sľúbené dotácie. A buzerovali, kontrolovali, nechávali dopracovať papiere.

Slovensko údajne menej prispieva do spoločného rozpočtu Únie, ako má pridelené peniaze na rôzne rozpočty. Na druhej strane občas naši mocipáni priznajú, že Slovensko nečerpá toľko dotácií, koľko by mohlo. Odhady celkového reálneho čerpania sa pohybujú podľa obdobia a odvetia medzi 20 až 50% z možného čerpania. Takže reálne do rozpočtu EÚ prispievame viac, ako čerpáme. Inými slovami, doplácame na Úniu.

Keby sme neboli členom tohto samolikvidačného spolku, nemuseli by sme im prispievať a teda by ľudia a firmy nemuseli platiť toľké dane. A za svoje peniaze by dokázali sami postaviť novú autobusovú čakáreň, čističku alebo vyasfaltovať ulicu aj bez zbytočnej buzerácie a drahých papierovačiek.

Je mi zle, keď vidím v telke alebo v časopise politickú reklamu o tom, ako nám dotácie z Európskej únie k niečomu pomôžu. Sú to naše peniaze, na ktorých sa najskôr niekto priživí, aby nám potom diktoval, ako môžeme svoje peniaze použiť.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.

5 komentárov

 1. citatel píše:
  Google Chrome 46.0.2490.71 Google Chrome 46.0.2490.71 Windows 7 Windows 7

  Normalne je najprv nastudovat cisla a potom pisat komentar,
  autor naopak nic nikde necital a potom vypisuje zvasty.

  Ked sa porovna planovane cerpanie s realnym prijmom, vychadza to napr takto:
  2009: plan 2,03 realita 1,11 = 55%
  2011: plan 3,34 realita 1,65 = 49%
  (ostatne roky su radovo rovnake, mota sa to okolo polovice oproti PLANU)

  Ked sa vsak pozrieme na statny rozpocet do kapitoly o realnych prijmoch a vydavkoch (autor nemusi, on cuca z prsta), potom sa da zistit, ze realny „odvod do EU“ je (v mld.EUR)
  – 2006-2008 cca 60-67% z realneho prijmu z EU
  – 2009: cca 55% z realneho prijmu z EU = 0,61 z 1,11
  – 2010: cca 32% z realneho prijmu z EU = 0,52 z 1,66
  – 2011: cca 32% z realneho prijmu z EU = 0,54 z 1,65
  Inymi slovami, aby pochopil aj autor, vzdy sme dali menej ako sme ziskali a v poslednych rokoch platime len cca 1/3 toho, co realne dostaneme naspat, t.j. ziskame ovela viac, ako zaplatime.

  Teraz to snad aj zvastalovi autorovi bude jasnejsie a nabuduce si najprv nastuduje problematiku a az potom bude vypisovat kraviny s bombastickym titulkom.

  • admin píše:
   Firefox 41.0 Firefox 41.0 Windows XP Windows XP

   Ďakujeme čitateľovi za podrobný rozbor. Veríme, že je správny a reálny a nie vycucaný z prsta. Ešte ste mohli napísať zo dva odstavce, aby sa vám lepšie odvádzala pozornosť od princípu: Najprv zaplatíme dane, z nich odvody do EÚ rozpočtu, aby nám EÚ diktovala, čo môžeme a čo nie za naše peniaze u nás postaviť. A ešte aby sme za tú milosť ešte aj platili kopu úradníkov, kontrolórov a sprostredkovateľské agentúry. A nakoniec pozerali stupídne reklamy v televízii.

  • Karol Lušpai píše:
   Firefox 44.0 Firefox 44.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

   Má to jediný problém. Projekty a ich „efektivita“ sú hodnotené čerpaním, resp. koľko peňazí sa pomíňalo. Nuž musím povedať, že to, že sa na stavbu lavičky v parku minulo 570 000 € ešte neznamená, že je to lepšia lavička ako taká postavená na objednávku obce za 500 € aj s montážou. Teraz trochu preháňam, ale faktom je, že eurofondy sa hodnotia najmä cez množstvo vyčerpaných prostriedkov, EUrobyrokrati sa chvastajú koľko € investovali na hento a na tamto, na dôkaz vykonanej práce vyžadujú pracovné výkazy s hodinami namiesto toho aby sa pozreli čo je výsledkom práce a pod. Je to byrokratický moloh žijúci vo vlastnom svete pre seba. Profitujú z toho ľudia čo sa na tom nabalia. Rozhoduje sa od stola, z každého nevinného človeka čo nikomu neublížil, nikoho nezabil sa snažia odpratať do kancelárie namiesto toho aby robil užitočnú robotu. Každý kúsok fyzickej práce, každý zašroubovaný šroubík bojuje proti týmto europríživníkom. Namiesto robenia toho čo je treba sa vykonáva pracovná činnosť v zmysle riešeného projektu a pod. eurožvásty. Nehovoriac o vlastnom eurojazyku, čo je zmes europropagandy v spojení s nutnými integrovanými slovíčkami vhodne pospájanými do veľmi komplikovaného právnicko-agitačného textu. Je to celé hnus. Proste nemôžme len porovnávať koľko peňazí sme im poslali a koľko nám vrátili späť, keď nám neumožňujú tieto peniaze efektívne použiť. Je mi jedno či tie obmedzenia pochádzajú zo slovenských ministerstiev alebo z Bruselu.

 2. citatel píše:
  Google Chrome 46.0.2490.71 Google Chrome 46.0.2490.71 Windows 7 Windows 7

  [admin],
  autor napise evidentne klamstva, ktore sa daju lahko vyvratit pomocou oficialnych udajov na strankach Statistickeho uradu, citatel na ne poukaze a vy napisete, ze „citatel odvadza pozornost od principu“ ?

  Princip je ten, ze do EU odvadzame ovela MENEJ, ako z nej ziskame.

  Nerozoberal som, ci sa platia dane, ci mame uradnikov alebo ci MUSITE pozerat nejake stupidne reklamy v televizii – vy na televizore nemate taky ten cudlik „OFF“ ?

  (pritom ja osobne s fondami EU zasadane nesuhlasim a okamzite by som ich zrusil – ale pri zdovodnovani by som sa neznizil k tak ocividnym klamstvam, ake pouzil autor)

  • admin píše:
   Firefox 41.0 Firefox 41.0 Windows XP Windows XP

   Vaše údaje ste neozdrojoval, takže môžeme o nich pochybovať rovnako, ako vy pochybujete o mojich. A bez ohľadu na to, čo píšete a či máte pravdu, stále trvám na svojom. Najskôr zaplatíme polovicu do EÚ, aby nám ona potom dala dvojnásobok a DIKTOVALA nám, ČO a za akých PODMIENOK, môžeme U NÁS s našimi peniazmi UROBIŤ. A nakoniec nám v televízii ešte tlačia kaleráby, ako nám pomohli.

   Vďaka tomu gombíku Off, ktorý nepoužívam viem, že ako sa nás snažia manipulovať v našej vlastnej krajine za naše vlastné peniaze!

   To by sa vám a vám podobným hodilo, aby sme nepozerali telku a mocipáni budú ďalej manipulovať jednoduchú väčšinu, aby ďalej mohli rozkrádať a dnes už aj rozbíjať našu krajinu.