web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Strešné svetlíky

Autor: admin - nov• 21•2013

Strešné svetlíky Nedávno som navštívil nemocnicu. Je to taká „moderná budova“ postavená na konci osemdesiatych rokov minulého storočia a poplatná vtedajšej architektúre a technológiám. Takže už prešla mnohými opravami a rekonštrukciami. Zaujímavé sú na nej zelené plochy vo vnútri, kedy pacienti pri chôdzi chodbami majú na jednej strane ordinácie a na druhej kus ušmudlanej „prírody“. No a problémy majú na chodbách na prízemí. Zateká tam cez svetlíky.

Nápad to možno nebol zlý, ale v minulosti sme vedeli okopírovať vzhľad, len nie technológiu. Takže cez svetlíky, ktoré vyzerali dobre prvý mesiac, začalo neskôr cez strechu zatekať, miesto svetla vnikala do budovy voda. Našťastie dnes už je technológia výroby aj montáže na lepšej úrovni a aj v budove nemocnice majú strešné svetlíky v poriadku a iba menili dva, ktoré boli trochu špinavé.

Strešné svetlíky umožňujú zastrešiť a osvetliť oveľa väčšiu plochu, pričom do budovy privádzajú cez zakryté otvory v streche denné svetlo do miestností pod ňou. Okrem toho, že sa ušetrí za montáž umelého osvetlenia a za elektrickú energiu, umožňujú strešné svetlíky udržať prirodzený rytmus dňa aj budovách s rozľahlou strechou. Takými budovami sú nie len nemocnice, ako typický príklad mestskej architektúry, ale aj vstupné priestory napríklad kultúrnych objektov.

Strešné svetlíky

Strešné svetlíky

Vo veľkom meradle sa strešné svetlíky ale využívajú v priemysle. Prekrytia striech výrobných areálov, skladovacích budov ale aj čakární autobusových a železničných staníc. To všetko sú bežné príklady využitia strešných svetlíkov, na ktorých výrazne šetria za osvetlenie. Pritom svetlíky dnes už nemusia byť jednotlivé izolované „okná“ do strechy, ale môžu predstavovať súvislý pás prekrytia strechy, ktorý vpustí do vnútra oveľa viac svetla a umožní jednoduchšie riešiť izoláciu strechy a svetlíka proti vnikaniu vody.

Osvedčeným dodávateľom svetlíkov z ľahkých polykarbonátových dosiek s komôrkovým systémom je spoločnosť Pruniwerk a k dispozícii máte ako pásové, tak bodové strešné svetlíky LUMINAR v prevedený pevné alebo otváracie. V prípade potreby je možné dodať aj atypické svetlíky podľa želaní zákazníka.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.