web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Je na vine Windows 10?

Autor: admin - okt• 20•2015

Vyhovoriť sa na počítač je v móde už pár rokov. Nedávno mi v poisťovni vysvetľľovali, prečo ma „lámu“ na výhodnejšiu poistku. Samozrejme výhodnejšiu pre poisťovňu. Lebo „ma majú v databáze“. Musel som sa začať rehotať. Čo je databáza svätý Grál? Možno „mať v niekoho v databáze“ je povinnosť maklérky niečo urobiť (a dostať plat a prémie) ale rozhodne to pre mňa neznamená nič dôležité. Keď som pohrozil zmenou poisťovne, prestali robiť nátlak. A potom som na ulici počul, ako sa sťažuje jeden majiteľ obchodu správcovi budovy, že nevie otvoriť jeho excelovský súbor. Správca sa bránil tým, že to počítač. Odkedy sa mu nainštaloval Windows 10 (sám od seba), tak sa mu veľa ľudí sťažuje na nemožnosť otvoriť ním posielané súbory. Lebo počítač.

Vždy som zastával názor, že človek, ktorý nerozumie počítaču ho nemá používať. Presne ako auto, nerozumieš ovládaniu, nechápeš funkciu spojky a nevieš, prečo má byť voda v chladiči a olej v motore, nejazdi autom. Nechápeš funkciu semafóra ani prednosť sprava, nejazdi auto. Najmi si taxík alebo cestuj autobusom. A rovnako to vidím aj s počítačom. Nevieš? Tak ho nepoužívaj. Alebo sa to nauč!

Ľudia bezhlavo odklikávajú „OK“ tlačítko a ani nevedia, s čím súhlasili. A potom povedia, že to počítač. Alebo si stiahnu (málokedy kúpia) nejaký program a ani sa nepozrú do menu, aké sú tam položky, nepozrú help, aké sú možnosti. A nič si o tom programe neprečítajú, lebo zabíjajú čas na fasbúku trepaním a sledovaním nezmyslov.

Potom sa ľahko stane, že niekto s najnovším Windows a najnovším Office (čo vie viac a lepšie, ako starý Office 97?) posielajú mailom súbory s príponou docx alebo xlxs a ani netušia, že mnoho z príjemcov si Office od Microsoftu nekúpilo, lebo ich nepotrebuje a neukradlo, lebo ich nechce. A ani ich nenapadlo, že by miesto toho mohli posielať pdf súbory, ktoré sa dajú čítať aj bezplatnými programami. Alebo že samotný MS Office vie uložiť všetky súbory pri použití voľby „Uložiť ako“ aj v starom formáte Office 97, 2000 s príponou doc či xls a bezproblémovo ich prečítajú takmer všetci príjemcovia.

Nemyslím si, že každý používateľ osobného počítača musí byť expert na Windows a Office. Ale by mal poznať aspoň ako užívateľ to, čo používa a neobťažovať príjemcov mailov nečitateľnými mailami. Ani z nevedomosti.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.