web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Zákaz obedov

Autor: admin - feb• 16•2013

Zákaz obedov Každý zamestnanec má podľa Zákonníka práce po piatich hodinách nepretržitej práce národ na prestávku na jedlo a oddych. V ľudskej reči, máte nárok slušne sa naobedovať. Nie ale v SuperFirme, tam je totiž všetko inak a platia tam iné zákony.

Nie, že by úplne zrušili obedňajšie prestávky. Tak ďaleko ešte zákon majiteľa nedospel, zatiaľ sa uspokojí s povinnými nadčasmi zadarmo. Len zakázali, údajne na základe hlasovania väčšiny na nejakej porade, nechávať si dovážať obedy s obľúbenej reštaurácie z mesta. Čo viedlo týchto mikromanažérov k takémuto rozhodnutiu?

SuperFirma prevádzkuje, okrem iných aktivít, úplne nesúvisiacich s core-biznisom, aj závodnú kuchyňu a jedáleň v hlavnej AB budove. A pre svojich zamestnancov vydáva aj obedové lístky, aby bol aspoň naoko dodržaný zákon. Lenže obedov sa varí čím ďalej tým menej. A nie len preto, že panujú pochybnosti o pôvode mäsa či o kvalite iných používaných surovín. Skrátka tie obedy takmer nikomu nechutia a tiež sa na ne ani nedá pozerať. Niet sa čo čudovať, keď kuchyni šéfuje vraj skvelý kuchár z bývalého skrachovaného JRD, ktoré najväčšou devízou je, že je ochotný variť za minimálnu mzdu.

A tak zamestnanci vystavili vysvedčenie kvalite jedál aj jeho zdravotnej nezávadnosti a odmietli nechať si zamestnávateľom priplácať na tie nepoživatiny a objednávali si za plnú cenu obedy z mesta, ktoré im boli dovezené vždy čerstvé a teplé tesne pred obedom. Čím výrazne nahnevali mikromanažérov. Bodaj by aj nie, keď sa im zrazu nedalo pochybného pôvodu a nízkej ceny zaobstarané suroviny premeniť na čisté peniaze.

Namiesto toho, aby manažéri zistili, čo je problémom slabého odbytu ich produktov a zabezpečili zlepšenie pozície na trhu, tak mocensky zakážu konkurenciu. Čo myslíte, môže takáto firma prežiť?

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.

3 komentáre

 1. Jaro píše:
  Firefox 18.0 Firefox 18.0 Windows XP Windows XP

  Najhoršie na tom je, že aj takáto firma prežiť môže !
  Predseda vlády sa postaral o ďalších nezamestnaných, takže každým dňom bude viac a viac ľudí „VĎAČNÝCH“ za miesto a aspoň minimálnu mzdu.

 2. jojo píše:
  Google Chrome 25.0.1364.172 Google Chrome 25.0.1364.172 Windows 7 Windows 7

  Asi nepoznas zakon. V zakone je ze ti ma zamestnavatel poskytnut prestavku a tiez stravu. A tu moze zabezpecit jedalnou a ak nema jedalen tak stranymi listkami. Naozaj nie je povinny ti dat stravny listok ak ti da jedlo v jedalni.
  Na zapade ziaden zamestnavatel obedy neriesi a kasle na to ako sa zamestnanec naje.

  • admin píše:
   Firefox 16.0 Firefox 16.0 Windows XP Windows XP

   Čítal si vôbec, čo píšem? Vedenie firmy zakazuje zamestnancom objednávať si do práce obedy z dobrej reštaurácie, lebo ľudia potom nechcú jesť tie jeho blivajzy z jeho závodnej vývarovne. Hoci im zamestnávateľ na tie sr@čky prispieva, ľudia radšej platia plnú cenu za dovezené jedlo alebo radšej nejedia vôbec, ako by jedli to svinstvo nekvalitné. Čo sem pletieš nejaký západ?

   A keď raz má ten pracovník prestávku, tak firme môže byť jedno, čo je. Či?