web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

U snědeného krámu

Autor: admin - apr• 11•2013

V tomto starom českom filme novomanželka a svokra vyjedli obchod novomanželovi, starému pánovi, ktorého nahnali do chomúta. V obchodu vynosili vždy viac, ako bol čistý výnos z predaja, takže nakoniec ostal obchod prázdny a rodina chudobná. Spomenul som si na to pri poslednej návšteve obchodného centra Superfirmy.

Tovaru je stále menej a menej. Dodávky vlastnej produkcie nedávno skrátili na 10% z objednaného množstva, čo teda znamená aj desatinové tržby, jednak za hotové, jednak na nákupné lístky, o ktorých som písal nedávno. Slušne povedané, hrozia sociálne nepokoje zamestnancov, ktorí nedostali ani časť mzdy (vlastne mešká aj hotovosť, už takmer mesiac), ani tovar na dnes už takmer bezcenné cenné papiere.

Pretože aj ostatný tovar sa nakupuje s problémom. V podstate je len vybartrovaný za vlastnú produkciu, ale ten, ktorý sa nakupoval, už na pultoch nie je a podľa dobre informovaných kruhov ani nebude, nakoľko SuperFirma za dodávky tovaru neplatí. A keďže klesá objem tovaru, zákonite klesá aj počet zákazníkov a tržby. A ako sa rieši v „prosperujúcej firme“ pokles výkonov? Správne, prepúšťaním zamestnancov. Takže už je v obchodnom centre menej predavačiek, ako je predajných boxov. A ak sa aj nejaký zákazník objaví, predavačka „operatívne“ prebehne do vedľajšieho boxu. Kým sa zákazník rozkuká, aby zistil, že nemá čo kúpiť, aj tak nikto do iného boxu nepríde, pretože tam nemá čo kúpiť.

Pôvodne zaujímavý koncept tak možno neprežije nasledujúce Vianoce. Manažment teraz ale rieši iné problémy. Treba uchrániť luxusné osobné autá pred leasingovkami, ktoré sa už začínajú hlásiť o svoj majetok nesplácaný…

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.