web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Neviem, či sa mám radovať

Autor: admin - mar• 07•2013

Nemyslel som si, že moje srdcové výlevy a v podstate ťažkanie si na schopnosti a neschopnosti niektorých ľudí, ktorí náhodou v konkrétnej dobe môžu z pozície, v ktorej sa vyskytli, ovplyvňovať osudy ľudí, môže vyvolať záujem a reakcie v takom rozsahu u mojich čitateľov. Mnohí sa zasmejú a potešia, že sa ich „moje problémy“ netýkajú, no sú takí, ktorí „musia“ v takej firme pracovať.
Ja nemusím a v podstate spomínam na minulosť. Verím, že mi odpustíte „autorskú licenciu“ a že články vyzerajú, že sa mi to stalo včera. Ako mladý som chcel byť spisovateľ, iba nevydalo.

Horšie, že spoznávate v konaní ľudí konkrétne firmy. Myslel som si, že taká Superfirma môže vyrásť len u nás, na Záhorí, ale vaše reakcie hovoria, že zrejme ich je viac. Zrejme v rovnakých (ekonomických a sociálnych) podmienkach jedného štátu vyrastú za pomoci rovnakých ľudí rovnaké firmy s rovnakými manažérmi. Veď pojem „kindermanažér“ vznikol už veľmi dávno, v časoch „privatizácie“ VSŽ (Východoslovenských železiarní) v Košiciach, kedy sa na „zodpovedné“ manažérske pozície dostali deti novovzniknutých akcionárov firmy, často tesne po skončení (vysokej) školy, bez akýchkoľvek skúseností, bez vzťahu k ľahko získanému majetku a bez zodpovednosti za svoje konanie, keďže boli „z rodiny“ a prakticky neodvolateľní. A firme sa aj napriek úpornej snahe tohto kindermanažmentu darilo to všetko pár rokov prežiť.

O národoch sa hovorí, že ktorý si nepamätá svoju históriu, je odsúdený si ju zopakovať. Historickú pamäť národa zabezpečujú umelci a literáti. A pravda sčítaní obyvatelia. No ako je to vo firmách? Hlavne absolventi univerzít, ktoré sú dnes hádam v každej strediskovej obci, majú pocit, že sú majstrami sveta a priľahlého vesmíru. Všetko vedia, všetkému rozumeli. A pritom zabudli, že keď sa narodili, svet už existoval. Nezačal včera.

V Nemecku končia úspešné firmy v tretej generácií dedičov, no na Slovensku stíhame všetko skôr. Aj zničiť úspešné podniky. Škoda len, že pri tom všetko prichádzajú o prácu a slušné životné podmienky pracovití ľudia. A ako sa zdá, tak nie len na západnom Slovensku.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.