web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Doma sa naučia

Autor: admin - jan• 18•2013

Doma sa naučia „Kancelársky balík sa volá preto kancelársky, že sa používa v kancelárii a preto každý pracovník v kancelárii je povinný ho poznať. A keď ho nepoznajú, majú sa to naučiť doma.“ Toto vyhlásil vedúci úseku informatiky SuperFirmy po tom, ako nechal nainštalovať na všetky PC MS Office, ktorý sa kúpenému NODu ani trochu nepáčil a na každom počítači vyvreskoval čo si o ohrození.

Keď bola SuperFirma ešte mikrofirmou a každú korunu bolo treba trikrát obracať, hľadal sa taký softvér, aby to veľa nestálo. A aby neboli problémy. Pre kancelárske aplikácie sa začal používať OpenOffice. Žiadne výpočty jadrovej fyziky sa vo firme nerobili, takže neboli žiadne problémy s kompatibilitou, všetky tabuľky sa robili len interne, nikam sa neposielali a od nikiaľ nechodili. Ideálna situácia.

Čas plynul a firma rástla. Na 99% aplikácií stačil stále OpenOffice, pravda, vždy v najnovšej slovenskej verzii. Ľudia naň boli zvyknutí, každý nový pracovník bol zaškolený. V tabuľkách boli aj celkom rozsiahle evidencie a ľudia ich bez problémov pravidelne používali.

Jedného dňa nastúpil spoza siedmych hôr a siedmych riek mladý supermanažér so siedmymi rokmi skúseností, ktorí OpenOffice nikdy v živote nevidel a vedel robiť len v MS Exceli, aj to len verzii 2010. A pretože to bol kamarát s kindermanžérom Pavlom aj vedúcim informatikom, ukázal im ako vyzerajú kontingenčné tabuľky. Tí boli takí nadšení, že ich začali používať hádam aj na súčet dvoch čísel.

Iného jedného dňa si vyžiadal supermanažér podklady od žien z kancelárií a keď mu ich ukazovali na svojich počítačoch, bol taký zdesený, že nevidí svoj ribbon MS Excelu, že sa posťažoval Mr. Pavlovi s povzdychom: „Ach, prečo nie je na každom počítači MS Excel?“ Na čo promptne zareagoval najvyšší informatik a dal pokyn najmladšiemu uchu, aby na všetky PC nainštaloval najnovší MS Excel.

A tak sa aj stalo. Za jeden deň to všetko mladý chalan stihol, aby sa šéfovi zapáčil. No a druhý deň obiehal tie počítače znova, aby do antivírusového programu NOD vložil výnimku, lebo Excel pri každom spustení spúšťal aj poplach o vírusovom ohrození.

Kto ste dočítali až sem a trochu sa v PC s Windows vyznáte, viete, ktorá bije. Aby sa ušetrilo za desiatky licencií vo firme a vrchný informatik sa zapáčil ešte vyššej vrchnosti, inštaloval sa pred Excelom program, ktorý bránil akejsi činnosti Excelu, ktorá by prevalila túto úsporu na neznámom mieste.

Doma sa naučia

Doma sa naučia

Ďalšie veselosti nastali, keď ľudia začali tento Excel používať. Nie len, že sa nevedeli v ňom orientovať, pretože nikto ho predtým nevidel a nikto im to neukázal, ani knižku nedal, ani odkaz na manuál neposlal, len sa im všetky xls súbory spúšťali v novom programe. A tie zo sieťového úložiska začali klásť divné otázky, ktorým nikto nerozumel ani na ne nevedel odpovedať…

Keď som sa ozval, že na „starý“ OpenOffice boli ľudia zvyknutí, dobre ho poznali a pracovali v ňom rýchlo a efektívne (bodaj by nie za tie roky) a Excel im neprinesie nič nové, okrem zdržiavania v práci hľadaním, kde sú umiestnené volania funkcií, ktoré používajú a bez školenia nebudú efektívni a výkonní, dostalo sa mi už citovanej odpovede:
„Kancelársky balík sa volá preto kancelársky, že sa používa v kancelárii a preto každý pracovník v kancelárii je povinný ho poznať. A keď ho nepoznajú, majú sa to naučiť doma.“

To ako pani 55 ročná, ktorá sa pod vedením predchádzajúcich ľudí z informatiky naučila pracovať s programami, si domov kúpi počítač, MS Windows a MS Excel, aby sa medzi okopávaním zemiakov a kŕmením zajacov a venovaním sa rodine učila Excel do práce? Alebo si ho má tiež ukradnúť?

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.

One Comment

  1. jankohrasko píše:
    Google Chrome 24.0.1312.52 Google Chrome 24.0.1312.52 Windows XP Windows XP

    nas ekonom spusti excel 2010, do tabulky zapise web adresu, klikne na enter, z tabulky sa stane web odkaz, na to klikne mysou a voalaaa uz je na internete! ake rychle a jednoduche, ci nie? aspon viem na co ten excel sluzi. 🙂