web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Dohodári sú drahí

Autor: admin - jan• 21•2013

Dohodári sú drahí Povedali si jedného decembrového dňa v SuperFirme a zavolali im pred sviatkami domov, že v januári už nemusia prísť do práce… Reagovali tak na fakt, že od januára 2013 štát zvýšil platby do fondov za zamestnávanie pracovníkov na dohodu.

Do 31.12.2012 sa z dohôd platilo len úrazové (0,8%) a garančné poistenie (0,25% z príjmu dohodára), ktoré platil zamestnávateľ. Po 1.1.2013 sa na dohodárov s pravidelným príjmom budú vzťahovať štandardné sociálne aj zdravotné odvody so sadzbou 48,6 % a nepravidelný príjem bude zaťažený 43,8–percentnými odvodmi. Nižšie odvody budú platiť len študenti do 26 rokov, starobní a invalidní dôchodcovia. Osobitnou kategóriou budú len 16– až 18–roční študenti, ktorí do príjmu 66 eur mesačne, a 18 až 26 roční do príjmu 155 eur (ak podpíšu jedinému zamestnávateľovi vyhlásenie), budú platiť odvody ako v roku 2012 (0,8 a 0,25%).

Sedel som tak s jedným šoférom na pive a pýtam sa ho, koľko mechanikov teda firma prepustila? „Všetkých desiatich dohodárov, tretinu všetkých mechanikov.“ Zaujímalo ma, či koľko nových áut firma kúpila a koľko starých vyradila. „Ani jedno, všetko pri starom.“ Takže zrejme klesli požiadavky na prepravu tovaru a surovín, myslím si. „Nič také, bude sa jazdiť rovnako, ako doteraz.“ „Moment,“ hovorím. „Rovnaké autá s rovnakými šoférmi budú jazdiť rovnaký počet kilometrov a voziť rovnaké množstvo tovaru, len firma prepustila tretinu automechanikov, ktorí doteraz robili nadčasy, aby stíhali udržiavať rozsiahly a rôznorodý vozový park v prevádzke.“ „Presne tak.“ Hm, rozhodnutie hodné SuperFirmy.

Dohodári sú drahí

Dohodári sú drahí

Podniky a podnikatelia zamestnávali ľudí na dohody, aj keď vlastne pracovali trvale a sústavne, lebo to bolo lacnejšie. Odvody takmer žiadne a keď človeka nepotrebovali, povedali mu aby na druhý deň už nechodil. Nijaká výpovedná lehota, nijaká marodka a nijaké odvody na dôchodok, čo si mnoho týchto „zamestnancov“ neuvedomovalo a tí ktorí áno, s tým nemohli nič robiť, lebo sú oblasti, kde roboty je jednoducho málo.

Štát svojimi zákonmi „zatrhol“ zamestnávateľom obchádzanie zákona, ktoré zle nastavenými zákonmi umožnil, ale súčasne pripravil pár ľudí o možnosť zarobiť si. Aj keď niekto tú robotu po dohodároch spraviť bude musieť. Len už stými ľudmi nebude môcť firma tak cvičiť.

Predpokladám, že po prvotnom „šoku“ zamestnávateľov časť vyhodených dohodárov opäť nájde svoju robotu, len to bude firmy stáť viac peňazí. No čo, sociálnosť vlády všetci zaplatíme vo zvýšených cenách tovarov a služieb. Ako vždy.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.