web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Biznis postavený na vratkách

Autor: admin - feb• 12•2014

Pod týmto názvom priniesol týdenník Trend článok o súčasnosti vo firme Hrko Holding a provnanie s nedávnymi vyhláseniami Vladislava Kozaňáka, ktorý holdingu šéfoval.

Pred dvomi rokmi písal TREND o pozoruhodnom podnikateľskom raste firiem Vladislava Kozaňáka. Vlani sa však smelé vízie žilinského podnikateľa zosypali. Hydinárska akciovka HrKo Holding z Veľkého Krtíša je v likvidácii a s ňou aj množstvo prepojených firiem. Išlo o najväčší krach na Slovensku v minulom roku, podľa odhadov sa nesplatené úvery skupiny voči viacerým slovenským bankám pohybujú v rozmedzí od 40 do 80 miliónov eur, píše týždenník vo svojom článku.

Škoda len, že týždenník nepíše o tom, koľko miliónov eur predstavujú nazaplatené dane a odvody. Pretože to, že súkromná firma dlží súkromnej banke nejaké peniaze, to nás trápiť nemusí. Ale že súkromná firma dlží peniaze štátu, to si všimneme. Najneskôr vtedy, keď predstaviteľ štátu na požiadavky pracujúcich, odborov alebo aj obyčajných ľudí povie: „Nie sú peniaze“. Jasné, že nie sú, keď firmy ako Hrko Holding zbankrotujú, nezaplatia dane a odvody a nikto „nevie“ kde tie peniaze vlastne sú, čo vo firmách boli, len „sa minuli“. To, že firmy stiahli zo mzdy ľuďom peniaze do Sociálnej poisťovne, je fakt, rovnako ako to, že tie peniaze do nej neodviedli. Napriek tomu ľudia za tie peniaze zodpovední naďalej behajú po Slovensku, či lepšie povedané, vyvážajú sa na svojich drahých autách a štát s nimi nič neurobí. Najnajvýš tak zvýši odvody do poisťovne, aby sa slušní ľudia, ktorí odvody platia, poskladali na sekeru, ktorú vyrobili ľudia bez chrbtovej kosti. Načo si z daní platíme políciu a súdnictvo?

Foto: zdroj etrend.sk

Foto: zdroj etrend.sk

Článok sa tiež nevenuje mzdám, ktoré firmy V. Kozaňáka dlžia bývalým zamestnancom a nejedná sa o malé čiastky. Týždenník píše:

Čísla spred dvoch rokov boli ohurujúce tak ako ambície V. Kozaňáka. Ročné tržby jeho skupiny presahovali 280 miliónov eur. Prácu dával tisícpäťsto ľuďom. V okrese Veľký Krtíš bol najväčším zamestnávateľom.

Dohromady choval dva milióny nosníc, ktoré ročne produkovali 600 miliónov vajec. Skupina HrKo bola ich najväčší predajca i výrobca na Slovensku a v Česku. V Poľsku, Maďarsku i na Ukrajine mala menej významné pozície, ale bola jedným z najväčších producentov vajec v strednej Európe. „O pár rokov chcem byť s piatimi miliónmi nosníc európskou jednotkou,“ vravel vtedy V. Kozaňák.

Lenže už o rok bol na dne. Médiami prebehli zábery s hromadami mŕtvych nosníc, ktoré sa pre nedostatok krmiva navzájom požierali. HrKo, Begokon a ďalšie prepojené firmy nemali ani na zaplatenie kafilérie, preto tisíce uhynutých nosníc len tak zakopávali.

Čo spôsobilo pád, aké nesplatené dlhy po ňom ostali, na čom stál podozrivo rýchlo rastúci biznis či sa nevyhýba polícii. Tieto otázky chcel TREND položiť priamo V. Kozaňákovi. Odchádzam do Afriky, prídem až koncom februára – odpísal v esemeske.

Celý článok si môžete prečítať na http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2014/cislo-5/biznis-postaveny-na-vratkach.html
Pravda, ak ste predplatiteľom Trendu, inak k nemu nemáte prístup.

Aby bol jasný nadpis článku, redaktor myslel vratky dane z pridanej hodnoty. Firmy si medzi sebou účtovali za služby aj tovar a keďže sa jednalo o firmy z rôznych štátov, využívali systém DPH a peniaze na účtoch potom tvorili nie tržby za výkony, ale platby štátu za vratky DPH.

Asi je jednoduchšie odcestovať kdesi do Tanzánie a tam čakať, ako sa to celé vyvrbí, než ako slušný človek zaplatiť ľuďom dlžnú mzdu. Lebo oni svoju pridelenú prácu urobili.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.