web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Begokon výplaty

Autor: admin - aug• 18•2013

Táto téma je pretriasaná nie len na internete, ale už aj v televízii pomaly neminie týždeň, aby sa nehovorilo o firme Begokon a jej problémoch. Hoci by sa skôr malo hovoriť o skupine firiem z okolia Hrko Holding. Alebo Hammster? Či ACHP? Tých firiem, vlastnených tou istou skupinou vlastníkov je tak veľa, že hádam ani majitelia nevedia, ktoré všetky to sú a v ktorých sú ako zapísaní.

Aj keď je téma nevyplatených miezd v Begokone notoricky známa, stručne pripomeniem pár faktov. Firma Begokon, p.v.o.d (poľnohospodárske a výrobné družstvo) začínala ako výkupca a spracovateľ ovocia a zeleniny, neskôr pribudla farma nosníc a predaj vajec. Pamätníci hovoria, že sám veľký Kozaňák v tom čase starou Aviou rozvážal vajíčka po obchodoch a že firma vyplácala mzdy týždenne, meškala s ich výplatou alebo sa snažila vyplácať ich v naturáliách.

Neskôr pribúdali ďalšie a ďalšie farmy, získavali sa zdroje z eurofondov a ľudia sa pýtali, kde nato všetko vo firme berú? Zrazu sa už nejednalo o jednu firmu, bolo ich viac, vzájomne prepletené a že nie všetko bolo vždy ko-šer svedčí aj záznam v obchodnom registri, kde sa dá dohľadať, že firiem obsahujúcich názov „HrKo“ bolo už viac, ľudia v nich boli asi tí istí, ktorí stoja za bankrotom terajšieho hydinárskeho gigantu a človek si domyslí, že aj terajšia donedávna prosperujúca firma, zrejme skončí v rukách bieleho koňa kdesi v staničnom domčeku na Záhorí.

Ale nemalo by sa hovoriť o hydinárskom gigante, aj keď je to obľúbená fráza jednej televíznej moderátorky. Buď to ešte nevie, alebo to zatiaľ nechce povedať, ale ľudia združení v skupine firiem Hrko Holding, alebo Begokon, či Hammster, alebo aj SRD, Milko a spústy iných, sa venovali aj iným podnikateľským aktivitám. No neviem, či všetky aktivity je správne nazvať podnikateľskými. Ale jedno treba uznať, ľudia to boli naozaj podnikaví. Podnikli čokoľvek, z čoho boli peniaze, jedno na čí úkor.

A tak okrem chovu sliepok a predaja vajec čerstvých, varených, na šalát či tekutých sa venovali hoteliérstvu (a tým nemyslím len penzion Babičkin dvor, ale aj hotelový komplex na Makove – čo veľa ľudí netuší), fotovoltaickým elektrárňam (zisk plynie z dotácií od štátu z daní občanov – tomu hovorím podnikanie), medzinárodnej doprave (aspoň im cudzie firmy nekukali na prsty a do papierov, že?), stavebnej činnosti a predaju stavebného materiálu. Hlavne firmám v rámci holdingu, takže zrejme sa ceny nastavovali tak, v ktorej firme koľko bolo treba na účet a nie koľko je práca či materiál reálne na trhu hodný.

Majiteľom a ich deťom, zamestnaným vo firmách ako manažéri (poznáte definíciu manažéra. To je človek, ktorý úspešne bráni zamestnancom pracovať) spolu s ich nedávno dospelými kamarátmi, sa už nechcelo jazdiť so staršími autami, kupovanými z autobazárov, ale zachcelo sa im nových áut. A už im nestačili autá za 20 tisíc eur, už sa museli kupovať autá za 49 tisíc eur. Luxusné, nech je vidno, z akej sú úspešnej firmy.

Drahé autá a helikoptéra by neboli problémom, keby boli platené zo zisku. Horšie bolo, že všetko pravdepodobne išlo z úverov a leasingov. A že takmer všetky budovy a objekty boli založené v nejakej banke. A keď dochádzali peniaze, jednoducho sa prestali platiť faktúry. Najprv načas, potom vôbec. A keď to nestačilo, prestali sa platiť výplaty zamestnancom.

A tak teraz v televízii máte možnosť vidieť protestujúcich bývalých zamestnancov, z ktorých väčšina v hromadnom prepúšťaní zo všetkých firiem holdingu Hrko, skončila výpovednú lehotu koncom júna 2013, ale výplatu nedostali ani za máj 2013. A zrejme nedostanú ani odstupné. Hoci celý máj a jún poctivo odpracovali vo firmách, za čo mali byť platení. Čosi sa šušká, že firmy za nich neodvádzali ani poistné, hoci bolo zo mzdy strhnuté. Neviem ako je to, nemal by sa na to pozrieť nejaký prokurátor? Nie je to trestný čin? Nemal by sa na to konateľov niekto opýtať?

Všetci pracovníci majú nárok na mzdu za máj, jún a niektorí aj za júl a odstupné len z minimálnej mzdy, pretože v holdingu len ťažko nájdete človeka, ktorý mal na zmluve mzdu vyššiu. Ale ako boli títo ľudia v skutočnosti platení? To by bola tiež zaujímavá otázka, položená kompetentným vyšetrovateľom konateľovi, že? Zatiaľ ale nikto zo zamestnancov nepovedal, že dostával viac, zatiaľ.

Aj mi bolo trochu ľúto pani inžinierky Belicovej, ako tam stála pred kamerou a zhromaždením nespokojných ex-zamestnancov a bývalých kolegov. Lebo totiž ona jediná zo všetkých spolumajiteľov firiem mala odvahu riadne chodiť do zamestnania a riadiť úsek odbytu a snažiť sa predávať hotovú produkciu, hoci už pod novým názvom novej firmy. Pro-Gress sa objavuje v obchodnom registri už dávnejšie a to dáva tušiť, že sa na niečo podobné možno majitelia chystali už dávnejšie.

Financie v podniku riadila pani Gondová, ktorej meno už v aktuálnych záznamoch slovenských firiem holdingu nefiguruje. Aj keď používať slovo „riadila“ je v jej prípade dosť odvážne, keď jej jedinou kvalifikáciou v tomto smere je, že dobre vychádzala s pánom Kozaňákom. Nevedel o jej schopnostiach, nevadilo mu to alebo ju len sprosto využil?

V každom prípade hovoriť do kamery, že výplaty nebudú, lebo peniaze nie sú a účty v bankách sú zablokované, je len sprostá výhovorka. Nikto z menovaných totiž nie je len najatý manažér v cudzej firme. Sú to spolumajitelia postihnutých firiem, sú za ne plne zodpovední. Aj ako vlastníci, aj ako manažéri. A prečo sú účty zablokované? Nuž asi pre exekúcie a záložné práva, pre neplatenie leasingových splátok ani faktúr. A preto, že sa po budove prechádzajú ľudia z finančnej polície, kopírujú si informácie a doklady.

Šéfstvo sa v každom prípade snažilo zlikvidovať všetky svoje firmy a založilo nové. Na internete sa dá dohľadať všetko. Ich nevyplatené mzdy bývalých zamestnancov netankujú. Preto si myslím, že nestačí len prísť pred budovu vykrikovať, ale treba sa o svoje peniaze postarať. Ja už som dal nevyplatené pohľadávky na vymáhanie. Priamo v Krtíši na Nemocničnej ulici sídli firma www.iuridis.sk a tá po neúspešnom dobrovoľnom plnení sa postará aj o súdnu žalobu a následnú exekúciu. Nestojí to veľa. Begokon dobrovoľne nevyplatí nikomu pár stovák, táto firma to pre vás zariadi.

V slušnom štáte by sa také niečo, ako sa deje okolo Begokonu, nemohlo stať. Zodpovední manažéri by mali niekoľko rokov zákaz podnikať a ešte predtým by si odsedeli pár rokov za podvody a machinácie. Toto tu ale nie je slušný štát. Preto sa musíme báť, kedy zase začnú na Slovensku horieť autá „poctivých podnikateľov“, kedy budú rinčať sklá na firemných budovách aj rodinných domoch ale tiež, kedy sa nájde „dobrá duša“, ktorá začne „spievať“. A pritom ide len o pár stovák eur.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.