web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Begokon je v likvidácii

Autor: admin - okt• 02•2013

Firma s ambíciou (kde som len to slovo počul 😉 ) byť najväčším slovenským producentom slepačích vajec a potom najväčším stredoeurópskym producentom slepačích vajec… je v likvidácii. Týmto právnym krokom vyvrcholili problémy spoločnosti Begokon. Nie, neznamená to, že vajcia sa už nebudú vyrábať a predávať, len bývalý zamestnanci už neuvidia svoje výplaty. A všetko podľa zákona.

A hoci po veľkom prepade produkcie a predaja vajec, ktoré spôsobili družstvu Begokon problémy s peniazmi (aj keď, čo bolo skôr? Sliepka alebo vajce? Problémy s peniazmi alebo prepad predaja?) sa produkcia vajec a ich dodávka do obchodnej siete nezastavila, len zredukovala. A hoci na obaloch stále nájdete logo Begokon, dodávateľom je už iná firma 😉 Pro-gress, a.s., samozrejme s tými istými ľuďmi.

V praxi to znamená, že tí istí ľudia, čo viedli firmu s názvom „Begokon p.v.o.d.“ teraz vedú spoločnosť „Pro-gress, a.s.“, nakupujú suroviny, chovajú sliepky, produkujú a predávajú vajcia, len všetky peniaze netečú cez kanál „Begokon“ ale cez kanál „Pro-gress“. Takže keď príde bývalý zamestnanec, ktorému spoločnosť dlží výplatu za niekoľko mesiacov a odstupné, do budovy a dožaduje sa svojich peňazí, tak s kým hovorí? S predstaviteľom Begokonu, ktorému ostali len dlhy, alebo s predstaviteľom Pro-gressu, v ktorom nikdy nepracoval? A keď mu tento predstaviteľ povie, že nie sú peniaze, tak má pravdu?

Bohužiaľ, má. Ako predstaviteľ Begokon p.v.o.d môže tvrdiť, že nie sú peniaze, pretože vo firme Begokon naozaj nie sú. On ich totiž „odklonil“ (aký pekný výraz, vymyslel ho jeden český politik) do firmy Pro-gress, ale bývalý zamestnanec Begokonu nepracoval pre Pro-gress a preto od Pro-gressu nemôže nijaké peniaze pýtať a tento vedúci pracovník a spolumajiteľ mu ich nemá čo dávať. A to všetko pekne prosím podľa zákona. Toto na Slovensku je legálne.

A aby to všetko bolo ešte legálnejšie, družstvo Begokon vystúpilo do likvidácie.

Čo je to likvidácia Begokonu?

Likvidácia spoločnosti znamená, že vymenovaný likvidátor (prekvapuje vás, že je ním bývalý veľký šéf všetkých spoločností skupiny Hrko Holding?) sa bude snažiť predať majetok, ktorý firme ostal (prekvapilo by vás, keby sa niekto pokúsil užitočný majetok previesť do inej firmy?) a z jeho výnosov uspokojiť všetkých veriteľov. Teda banky, ktoré poskytli úvery, leasingové spoločnosti, ktoré financovali takmer všetok majetok, dlžné mzdy, nezaplatené (ale zamestnancom zo mzdy zrazené) odvody a všetky dlžné dane. A to prosím rovným dielom. Takže hypoteticky, ak je majetok v nejakej hodnote a dlhy sú päťnásobné, každému sa ujde pätina. Pravda, po zaplatení odmeny likvidátora! Ak vám firma dlží päťsto eur, dostanete stovku, možno. O niekoľko rokov, keď sa skončí likvidácia. A prečo by sa mala skončiť rýchlo, keď sa na nej dá dobre zarobiť?

Aby som nezabudol, na prihlásenie svojich pohľadávok má veriteľ 3 mesiace od vyhlásenia likvidácie podniku.

Čo to znamená? Iba to, že ak vám Begokon dlží peniaze, a naozaj ich chcete, musíte sa prihlásiť o ne v stanovenej lehote, inak vám nárok na ne prepadá! A to všetko je stále podľa zákona.

Begokon vstúpil do likvidácie dňa 19.8.2013 a lehota na prihlásenie pohľadávok končí 18.11.2013. Pre istotu firma BEGOKON zmenila adresu pre doručenie prihlášok pohľadávok, takže k dnešnému dňu aktuálna adresa pre doručenie prihlášok pohľadávok je:

Begokon, p.v.o.d.
Žilinská 8
811 05 Bratislava

IČO: 36 038 679

Ako vymôcť svoju výplatu?

Je tu jedno riešenie. Tiež podľa zákona. Ak totiž vyššie som písal o vzťahu spoločnosti a pracovníka, tak okrem toho tu je ešte jeden aspekt. Nevyplatenie mzdy je trestným činom konkrétnej osoby. Podobne ako keď rozvedený otec neplatí výživné na svoje dieťa. Matka sa môže súdiť o zaplatenie, súd vyhrá a aj tak svoje peniaze nedostane. Ak však podá trestné oznámenie pre neplnenie vyživovacej povinnosti, otcovi hrozí väzenie za nedodržiavanie zákonov. A ak sa mu chce vyhnúť, musí doplatiť. Bez súdu a rýchlo. Alebo pôjde do chládku.

Takže kto chce zvýšiť svoje šance na úspešné vymoženie dlžnej mzdy, môže podať na prokuratúre alebo na polícii trestné oznámenie. Ale pozor! Podajte trestné oznámenie na neznámeho páchateľa! Že prečo? A viete vy, ako často a ako rýchlo sa vo firme, kde ste pracovali, či už Begokon, Hrko Holding, Hammster, Agrovital či iné, menili konatelia? Viete vy, ktorý bol zodpovedný práve za vašu mzdu? Darmo, že ste poznali svojho šéfa, stretávali sa s ním, dôležité je, ako to „urobila“ vrchnosť v papieroch. Ako s tou zmenou sídla spoločnosti Begokon…

Ak by ste totiž žalovali konkrétneho človeka, hrozia dva problémy. Ak on nebol v tom čase zodpovedný za výplatu vašej mzdy, tak celý prípad bude skončený, vy nič nedosiahnete a dokonca môžete byť stíhaný za krivé obvinenie.

Ak obviníte „neznámeho páchateľa“, musí polícia zistiť, kto je zodpovedný za tento stav a potom na toho človeka dá návrh na obvinenie. A viete si predstaviť niekoho z veľkých šéfov spoločnosti, ako sedí v base? Iste, veľa ľudí by sa usmievalo, ale oni majú svoje kšefty a nechcú o ne prísť. Preto radšej rýchlo zaplatia tých pár stovák, aby mali pokoj, hoci „peniaze vo firme nie sú“.

A ste sa zamysleli, prečo nie sú? Keď ešte nedávno boli? Ja si nemyslím, že by veľké obchodné reťazce „zrazu prestali platiť“. Videli ste, na akých autách jazdila vrchnosť? Koľko ľudí, ktorí nič užitočné nerobili, si vozilo zadky v luxusných fárach? A tie káry boli na leasing. Teda každý mesiac sa za ne platili splátky, inak by si ich boli leasingovky zobrali späť, ako tie kamióny. Ale oni na tých autách stále jazdia! Teda im ich nezobrali. Teda za ne platia splátky! A benzín či naftu do nich. Ale keď sa jedná o vašu výplatu, tak vám povedia, že peniaze nie sú…

Ako je to možné, že niektoré farmy stále fungujú? A ich majitelia či vedúci nebývajú v starej chatrči, kde im vypli elektriku. Vyzerá to, ako keby peniaze boli a aj sú, len inde. Tam, kde sa to niekomu hodí a odkiaľ sa vám všetkým vyškiera.

Pokiaľ chcete, aby ste svoje výplaty dostali, podajte tiež trestné oznámenie a súčasne poverte vymáhačkú firmu IURIDIS a.s. na Nemocničnej ulici č. 18 vo Veľkom Krtíši vymožením vašich peňazí. Oni zariadia aj prihlásenie u likvidátora a berú si len 20% zo sumy, ktorú pre vás naozaj vymôžu. Neverte pochybným právnikom, ktorí pýtajú od vás stovky eur ešte skôr, ako začali pre vás pracovať a za nič neručia.

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.