web analytics

Osobný blog

Každý chce vaše dobro. Nedajte si ho vziať!

Begokon downgrade

Autor: admin - jan• 06•2014

Koncoročné oslavy sú zaujímavým spôsobom, ako stretnúť niektorých ľudí. A tí majú viacej nálady a odvahy hovoriť o firmách, kde pracujú alebo nedávno pracovali. A po stretnutí viacerých ľudí z firmy Begokon si poskladáte obraz o tom, ako táto firma „prežíva“ súčasné obdobie pod taktovkou bánk, exekútorov, daňovej kobry a colnej správy, ktorí z nej ruvú svoje kusy, kým je ešte z čoho rvať. Ako si žije tento trpaslík, donedávna ešte obor na trhu s vajcami a inými komoditami?

Pôvodná firma Begokon neexistuje. Finančné problémy Begokon dostali do krachu a manažéri, ktorí boli zároveň aj majiteľmi firmy (spolu s množstvom ďalších spolumajiteľov družstva, ale bez riadiacich funkcií) sa postarali, aby produkcia, alebo aspoň jej časť, bola prevedená do inej firmy. Samozrejme, že zamestnanci dostali vyhadzov, aspoň teda ich drvivá väčšina, a v starej firme zostali dlhy Begokonu.

Produkcia vajec Begokon je dnes v ďalšej firme, nazývanej Begokon SK, ktorá ale už nie je družstvom stovky ľudí, ale spoločnosťou so zopár vlastníkmi. Keď však ako bývalý pracovník prídete za niekým zo staro-nových šéfov, tak sa tvária, že s vami nič nemajú, dlžnú mzdu ani odstupné vám nevyplatia, lebo oni sú už nový Begokon a vy máte pohľadávky voči starému Begokonu. Takže smola, peniaze nie sú a nebudú.

Pri pohľade na „služobné“ autá manažérov aj zvyšku kindermanažmentu, ktorý mal leví podiel na bankrote svojím „odborným“ vedením a rozhodnutiami, nemáte pocit, že peniaze nie sú. Len nei sú tam, kde by mali byť. Ako vždy, aj na tomto bankrote niekto kurevsky zarobil. Len si zoberte, že asi 500 zamestnancom firma nevyplatila po tisíc eur mzdu a odstupné, nehovoriac o prémiách a takisto neodviedla dane a odvody, ktoré ale boli ľuďom z výplaty stiahnuté. Tipujem, že sa bavíme o 800.000,- eur, ktoré sa kdesi „stratili“. Len na mzdách. A kde sú vratky DPH a iné 😉

Po sériách exekúcií a po vyhadzove stoviek zamestnancov zostalo v kanceláriách pár ľudí. Takže koncom roka 2013 Begokon a ostatné firmy, spolu previazané v Hrko Holdingu, opustili svoju hrdú budovu ACHP a nasťahovali sa do malej budovy v areáli farmy, blízko penziónu Babičkin dvor, kde kedysi sídlila doprava a výroba (zootechnici). Celá firma je tam nasáčkovaná ako sardinky 😀 Kúria si v starom kotli drevom a modlia sa, aby im nepadal internet. A zatiaľ „stará“ budova prázdna, nekúrená a nevetraná, sa môže pomaly rozpadať. Zbytočne investované peniaze do rekonštrukcie pred pár rokmi.

Konečne ale teraz nebudú problémy s komunikáciou medzi oddeleniami. Keď sedí sedem ľudí z piatich úsekov v jednej kancelárii, každý počuje o čom ten druhý telefonuje alebo sa baví s návštevou. Takže taký malý open-space. Nakoniec tie problémy Begokonu budú na niečo dobré. Keby medzi majiteľmi nevládla nenažranosť a svoju firmu rozvíjali postupne, mohli sa problémom, ktoré ich posledný rok prenasledujú, vyhnúť. Škoda je to, pretože Begokon mal šancu na úspech, ale nie spôsobom , že ho tunelovali vlastní majitelia.

Navyše sa sily trieštili do odvetví, ako energetika, bioplynky, solárne elektrárne, hoteliérstvo (a nie len Babičkin dvor, ten bol maličkým projektom), stavebné firmy, špedícia a autodoprava, autoškola, autoservis, poľnohospodárska produkcia, chov dobytka, chov koní, cestovná kancelária, výroba cukroviniek, pekárenstvo, predaj stavebného materiálu,… Mnohé firmy si navzájom poskytovali služby a človek by očakával synergický efekt a úsporu nákladov. Opak bol pravdou. Prepletenie firiem slúžilo v prvom rade k vyvádzaniu ziskov z firiem s veľa vlastníkmi do firiem s málo kľúčovými majiteľmi… a poskytovali si služby navzájom za ceny oveľa vyššie, ako boli ceny na voľnom trhu. Tunel ako hrom. Do vlastných firiem a uverov a leasingov.

Dnes je Begokon SK opäť malou firmou. Reštrukturalizácia je dobrá vec, pomáha ozdravovať podniky a aj trh. Čo si však myslieť o tom, že Begokon problémy vyriešil na úkor radových zamestnancov a štátu i sociálnej a zdravotných poisťovní a štát sa na to všetko len pozerá? Jemu nechýbajú nezaplatené dane a DPH? Prečo dovolí ľuďom, čo to všetko pripravili a vykonali, ďalej podnikať a ďalej ohrozovať ľudí aj štát? Malých zlodejíčkov zatvára a veľkých nechá behať po svete?

Môžete sledovať príspevky pomocou RSS 2.0. Kommntáre a pingy sú aktuálne uzamknuté.